Wycieczka klas III do Planetarium ¦l±skiego


11 marca klasy trzecie odwiedziły Planetarium ¦l±skie. Położone w malowniczym Parku ¦l±skim w Chorzowie planetarium i zarazem obserwatorium astronomiczne jest pierwszym i najstarszym tego typu obiektem w Polsce.

Po krótkiej podróży dotarli¶my do naszego celu. Id±c na seans mogli¶my podziwiać piękny zegar słoneczny umieszczony w centrum budynku. Zachwycali¶my się również ogromnym projektorem, który miał nam dostarczyć wielu wrażeń.

Seans rozpocz±ł się od wędrówki po nocnym niebie w różnych porach roku. Mogli¶my poznać różne gwiazdozbiory i nauczyli¶my się szukać ich w¶ród setek widocznych noc± gwiazd. Przypomnieli¶my sobie również jak wyznacza się kierunki ¶wiata a także dowiedzieli¶my się czym jest i jak porusza się kometa. Po przerwie mieli¶my okazję "polecieć" rakiet± w kierunku planet Układu Słonecznego. Przyjrzeli¶my się z bliska każdej z nich, zobaczyli¶my z czego jest zbudowana i dowiedzieli¶my się w jaki sposób dostrzec j± na niebie w pogodn± noc.

Pełni wrażeń wrócili¶my do autokaru, aby udać się do naszej szkoły. Jeste¶my pewni, że wieczorem każdy z nas będzie szukał na niebie swojej gwiazdy.

(tekst: Agata Ko¶cielny)

zobacz zdjęcia