27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy


W tym roku zbiórka WOŚP pod hasłem "Pomaganie jest dziecinnie proste" odbywała się w Naszej szkole 12 i 13 stycznia. Zebrana kwota 41789,68 zł ma być przeznaczona na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.
W sobotę, 12 stycznia od godz. 15.00 odbywał się bal przebierańców dla dzieci oraz zajęcia z robotyki, makramy (sztuka wiązania sznurków bez użycia igły czy szydełka), wirtualna rzeczywistość. W trakcie balu dzieci mogły podejść do stoiska malowania twarzy albo zrobić sobie zdjęcie w Fotobudce. Od godz. 17.30 rozpoczęły się zawody dla mężczyzn (piłkarzyki i tenis stołowy) oraz dla kobiet (m.in. aerobik, yoga, zdrowy kręgosłup).

W niedzielę, 13 stycznia od godz. 14.30 na gości czekały występy dzieci z świetlicy środowiskowej, przedszkolaków, uczniów naszej szkoły. Klasy II zaprezentowały taniec bałwanków i śnieżynek. Maluchy z klasy Ia przedstawiły "Zielonego Kapturka" po Śląsku. Klasa Ib wystąpiła z piosenką o dzięciole.
Kolejną częścią imprezy było ogłoszenie wyników konkursu plastycznego. Widzowie mogli podziwiać ponadto: podopiecznych Akademii Talentów, pokaz tańca brzucha, występ wokalny Julii Parszewskiej, koncert orkiestry KWK Ziemowit. Ciekawym momentem było spotkanie z himalaistą Piotrem Głowackim. Odbywały się również warsztaty przetrwania.

Ciekawym punktem programu były licytacje, min.: Kawa z Wójtem Gminy Bojszowy, Dzień w fotelu starosty powiatu, lot balonem. Punktualnie o 20.00 licznie zebraną publiczność zaprosiliśmy na boisko szkoły, by podziwiać pokaz fajerwerków czyli słynne Światełko do Nieba. Punktem kulminacyjnym pokaz iluzjonisty Rafała Mulki z Beskidzkiego Teatru Iluzji. Na Sali odbywały się występy, natomiast na głównym holu można było usiąść w "Kawiarence z sercem", napić się kawy i zjeść pyszne ciasta przygotowane przez Naszych rodziców. Odbywał się tam również: kiermasz rękodzieła i kursy pierwszej pomocy. Można było również zarejestrować się w bazie dawców szpiku. Przed szkołą można było poczęstować się pajdą ze smalcem, grochówką z kotła i kiełbaską z grilla.
Oczywiście akcja WOŚP nie mogła odbyć się bez wolontariuszy. W tym roku w sumie było zarejestrowanych w sztabie w Warszawie 25 wolontariuszy, którzy otrzymali puszki i identyfikatory. Ponadto bardzo duża liczba młodzieży z klas VIII zadeklarowała swoją pomoc podczas przygotowania finału, jak i w jego trakcie. Wszystkim osobom małym i dużym, wolontariuszom, występującym, przygotowującym ale też oglądającym bardzo dziękujemy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku finał WOŚP będzie równie fascynujący jak tegoroczny, bo warto pomagać.

(tekst: E. Kokoszka)