Sukces Martyny!


W ubiegłym roku szkolnym Martyna Kucz, uczennica Gminnej Szkoły Podstawowej w Świerczyńcu, została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii oraz finalistką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego. W tym roku do listy swoich sukcesów może dopisać kolejny - laureatka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii. Ósmoklasistka biologią interesuje się od dawna, uwielbia odkrywać organizm człowieka, jego budowę i funkcjonowanie. W VIII klasie zainteresowała się genetyką i ochroną środowiska, zaczęła robić krzyżówki genetyczne i sprawdziła różne zależności w swojej rodzinie. - Chciałam bardzo podziękować pani Katarzynie Kmieć, która poświęciła mi bardzo dużo czasu na przygotowanie, nawet podczas ferii- mówi o swojej nauczycielce biologii Martyna. Według uczennicy największe efekty przyniosło rozwiązywanie arkuszy konkursowych z poprzednich lat.
- Do konkursu kuratoryjnego z biologii Martyna przygotowywała się od września. Do opanowania miała materiał z anatomii człowieka, genetyki, ewolucji organizmów, ekologii, ochrony środowiska i ochrony przyrody. Wymagało to od niej ogromnego nakładu pracy, ponieważ niektóre treści musiała opanować na poziomie maturalnym lub nawet akademickim. Martyna jest sumienna, obowiązkowa i bardzo zdolna. Ma niespotykaną w tak młodym wieku umiejętność holistycznego spojrzenia na zjawiska i procesy zachodzące w przyrodzie. Poza tym posiada szeroką wiedzę ogólną, nie tylko przyrodniczą. Wie, co jest w życiu ważne i że warto podejmować kolejne wyzwania, by się wszechstronnie rozwijać.
Za nami wiele godzin wspólnego wysiłku, ale praca z nią to była dla mnie ogromna przyjemność - podsumowuje Katarzyna Kmieć, która przygotowała Martynę do konkursu.

(tekst: C. Liberka)