Wydarzenia w bibliotece szkolnej


Od września 2017r. w naszej bibliotece szkolnej wiele się wydarzyło. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, to projekt dzięki któremu mogliśmy zrealizować wiele marzeń czytelników.

W listopadzie definitywnie zakończyliśmy zakupy nowych woluminów, których dezyderaty przyjmowaliśmy od uczniów, nauczycieli jak i samych rodziców, którzy mają również swój ogromny udział w wyborach czytelniczych. Dzięki funduszom pozyskanym z NPRCZ zakupiliśmy 686 pozycji książkowych w tym 235 lektur.

Nowa podstawa programowa, to nowy odświeżony kanon lektur. Pozostała tzw. "żelazna lista" , ale są też ciekawe książki, z którymi przyjdzie się zmierzyć naszym młodszym i starszym uczniom. Pieniądze przeznaczone na doposażenie biblioteki pozwoliły nam uzupełnić listę książek, które będą omawiane na zajęciach języka polskiego przez naszych wychowanków. Są to między innymi: dla klas I-III "Mali bohaterowie", "Siedmiu wspaniałych", dla klas IV-VIII "Więzień labiryntu", "Hobbit", "Skarb Troi" i wiele innych ciekawych pozycji. Ogromna ilość nowych książek spowodowała poważny wzrost czytelnictwa i przede wszystkim zainteresowanie literaturą, jak i samą biblioteką.

W tym miejscu chciałabym zwrócić szczególną uwagę na samo pomieszczenie. Do tej pory mieliśmy stare regały i zużytą podłogę, a teraz dzięki pracy i zaangażowaniu wielu ludzi, mamy również wyremontowaną bibliotekę.

Na początku września przyszedł do mnie p. Piotr Figiel i zaproponował przystąpienie do projektu RAZEM Z GRUPĄ, który był realizowany w jego zakładzie pracy. Wspólnie wypełniliśmy niezbędne dokumenty i pozostało nam czekać na pomyślne rozpatrzenie wniosku. Po kilku miesiącach okazało się, że dostaliśmy 1100zł. Rada Rodziców natomiast przekazała nam 1500zł. Pan Jarosław Olak zaproponował wykonanie nowych regałów i mamy ich 16. Dzięki staraniom Pani Dyrektor w bibliotece zostały położone panele podłogowe oraz pomalowano ściany, a to już zasługa panów: Mariana Blachy, Piotra Figla, Jacka Kokoszki, Janusza Gwoździa i Krzysztofa Komandery. Oprócz osób, które poświęciły swój czas i włożyły pracę w remont biblioteki, jest też wiele darczyńców, którzy przekazali pieniądze na zakup różnych akcesoriów bibliotecznych. Aby naszym czytelnikom było wygodnie podczas przerw p. Rypułowie zaproponowali uszycie kilku puf do siedzenia.

Motorem do działań związanych ze zmianą wizerunku biblioteki była przewodnicząca Rady Rodziców p. Elżbieta Figiel i pozostali jej członkowie. Uczniowie mają wyremontowane pomieszczenie do którego bardzo chętnie zaglądają co przerwę. W tym miejscu w imieniu Dyrektor Gminnej Szkoły Podstawowej w Świerczyńcu p. Gabrieli Kucharczyk pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy swoją pracą oraz wsparciem finansowym przyczynili się do odnowienia szkolnej biblioteki.

(tekst: Anna Radwańska)

zobacz zdjęcia