Wyjazd koła integracji


W dniu 17 maja 2016 roku grupa uczniów w ramach zajęć Koła Integracji uczestniczyła w Szkolnym Dniu Profilaktyki Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach pt. "Ja, Ty, On bezpieczni w szkole i poza nią". Na naszych wychowanków czekało mnóstwo edukacyjnych, różnorodnych i atrakcyjnych zajęć i warsztatów, związanych z tematyką bezpieczeństwa. Najpierw uczniowie brali udział w warsztatach integracyjnych, w których kształcili umiejętności mówienia o sobie w grupie. Poruszane zagadnienia związane były z zachowaniami społecznie akceptowalnymi - bezpiecznymi dla nas i naszych bliskich.

Następnie uczestniczyli w prelekcji przedstawiciela Straży Miejskiej w Tychach, który starał się wyjaśnić dzieciom, kim jest osoba obca, która może stanowić dla nich zagrożenie oraz wytworzyć obraz sytuacji, które mogą być dla nich niebezpieczne. Wdrażał dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych poprzez stanowcze odmawianie - mówienie Nie. Każdy uczeń otrzymał kolorowankę edukacyjną.

Niezwykłym przeżyciem dla uczniów były zajęcia dogoterapii, gdzie mieli możliwość obcowania z 3 pieskami. Celem edukacyjnym zajęć było wyzwolenie spontanicznej aktywności dziecka w zabawie z psem oraz nauka wykonywania czynności pielęgnacyjnych wobec psa - karmienie, szczotkowanie i troska o higienę własną np. mycie rąk.

Dzieci miały również okazję wsiąść do radiowozu. Policjant przypomniał uczniom numery alarmowe, które nie służą do zabawy, lecz tylko i wyłącznie do celów ratowniczych. Po tylu atrakcjach uczniowie spożyli zdrową sałatkę owocową, którą sami przygotowali w pracowni gospodarstwa domowego.

(tekst: Sylwia Kozioł)

zobacz zdjęcia