10 lat integracji w naszej szkole


"... Osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce, żeby go normalnie traktować. Lęk przed chorymi osobami wynika najczęściej z niewiedzy (…) Niektórzy się odwracają i uciekają, ale są też tacy, którzy potrafią się zatrzymać, i pomimo tego, że również się boją, w końcu zaczynają rozumieć, że to także zwyczajny człowiek... "

Anna Dymna - aktorka, prezes fundacji "Mimo wszystko"

***


Idea integracji towarzyszy naszej szkole od 10 lat.

Przez cały ten czas udział dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców w życiu szkoły był bardzo aktywny. Każde niepełnosprawne dziecko znalazło tu swoje miejsce i realizowało indywidualną drogę rozwoju.

Nasi podopieczni, ich rodzice i nauczyciele owe lata spędzili wspólnie w duchu akceptacji, równości i tolerancji. Od zawsze jesteśmy otwarci na potrzeby naszych podopiecznych, w każdym dziecku dostrzegamy zdolności, talenty, pasje i uczucia.

W naszej pracy kierujemy się zasadą, by mieć wrażliwe serce i otwarty umysł. Niestrudzenie okazujemy dzieciom wsparcie i mamy nadzieję, że wszystkie wartości jakie udało nam się wspólnie wpoić nie tylko uczniom niepełnosprawnym, ale i tym w pełni sprawnym z pewnością zaowocują w przyszłości.

(tekst: Lidia Pesta)

zobacz zdjęcia