Bawili się jak w średniowieczu


Uczniowie klas drugich Gminnej Szkoły Podstawowej w Świerczyńcu, ich rodzice i wychowawcy spotkali się 27 września na imprezie integracyjnej.

Było ognisko, kiełbaski i gwóźdź programu- pokaz rycerski. Do Świerczyńca zawitali rycerze z będzińskiego zamku, przywożąc ze sobą mnóstwo ciekawych rekwizytów. Wszyscy przybyli na spotkanie mogli zobaczyć pokaz walki rycerskiej. Chętni, a tych nie brakowało, uczestniczyli w zabawach rodem ze średniowiecza: bicie się workami na równoważni, krojenie ziemniaków mieczem, rzucanie dzidą w kapustę, trzymanie miecza (naprawdę ciężkiego) w pozycji poziomej i wiele innych.

Drugoklasiści z wypiekami na twarzy opowiadają o swoich przeżyciach. Na chłopcach największe wrażenie zrobiło strzelanie z łuku, niektórzy okazali się prawdziwymi mistrzami w tej dziedzinie. Kamilowi z II b udało się roztrzaskać tarczę w drobny mak. Dziewczynkom najbardziej do gustu przypadło przebieranie się w średniowieczne stroje. - Podobała mi się moja mama przebrana za księżniczkę- powiedziała Anastazja z IIa, jej kolega Igor miał na sobie strój bogatego mieszczanina. Tatusiowie mieli przebierać się za rycerzy; niestety próba się nie powiodła, bo spodnie okazały się za małe.

Pierwsza lekcja z historii średniowiecza z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci.

(tekst: Celina Liberka)